NewsNouveauxNieuws
ArticlesStatutsStatuten
CalendarCalendrierKalender
QualificationQualificationsKwalificatie
OpenOpenOpen
Trial ResultsRésultats ConcoursTrial resultaten
ClinicsClinicsClinics
ContactContactContact
About usInfoOver ons
Becoming memberDevenir membreLid worden
Qualif WorldQualif WorldKwalif World
Open ResRes OuvertsOpen Res
FotosPhotosGalerij
Dender Qualif 2016Dender Qualif 2016Dender Kwalif 2016
Rules Qualif 16/17Régl.Qualif. 16/17Regl.Kwalif. 16/17
Rules Qualif 17/18Régl.Qualif. 17/18Regl.Kwalif. 17/18
HomeAccueil
Kalender alle eventsCalendrier global
ReglementenRèglements
Favoriete LinksLiens Favoris
TranslateTraduisezVertaal
List Qual. EC 2017Liste Qual. EC 2017
ResultsRésultatsResultaten
List St Ferd.Lijst St Ferd.Liste St Ferd.
KingsCupKingsCupKingsCup
EsseneTrialEsseneTrialEsseneTrial
4th Bosdreeftrial4de Bosdreeftrial4ème Bosdreeftrial
List HoevetrialListe HoevetrialLijst Hoevetrial
Balen 2017Balen 2017Balen 2017
RegistrationInscriptionsInschrijvingen
List STCListe STCLijst STC
Qualif EC17Kwalif EC17Qualif EC17
NewsNieuwsNouveaux
List BBCC_2017Lijst BBCC_2017Liste BBCC_2017
Reg BBCC 2017Ins BBCC 2017Inscr BBCC 2017
Binderveld 2017Binderveld 2017Binderveld 2017
List BinderveldListe BinderveldLijst Binderveld
List DenderTrialLijst DenderTrialListe DenderTrial
DendertrialDendertrialDendertrial
Qualif EC18Kwalif EC18Qualif EC18
Halloween trial 2017Halloween trial 2017Halloween 2017
List HalloweenListe HalloweenLijst Halloween
Belg Champ Cl3 17Champ Belge Cl3 17Belg Kamp Cl3 17
List BC Kl3 17Liste CB Cl3 17Lijst BK Kl3 17
List de DenderListe De denderLijst De Dender
List Kesterheide 17Liste Kesterheide 17Lijst Kesterheide 17
Labyrinth 2017Doolhof 2017Labyrinthe 2017
List Labyrinth 17Lijst Doolhof 17Liste Labyrinthe 17
Status Cl 1->2->3Status Kl 1->2->3Promo Cl 1->2->3
BK Kl 3 2017CB Cl 3 2017BC Cl 3 2017
Halloween 2017Halloween 2017Halloween 2017
List Christmas 2017Liste Noël 2017Lijst Kerstballen 2017
Christmas trial 2017Conc Noël 2017Kerstballen trial 2017
Labyrint 2017Labyrinthe 2017Doolhof 2017
Labyrint 2017Labyrinthe 2017Doolhof 2017
Christmas Trial 17Noël 17Kerstb 17
Christmas 17Noël 17Kerstb 17
StPatrick 2018StPatrick 2018StPatrick 2018
List StPatrickLijst StPatrickListe StPatrick
List Airport 2018Liste Airport 2018Lijst Airport 2018
OrganizersOrganisatorenOrganisateurs
Balen Trial March 2018Balen Trial Mars 2018Balen Trial Maart 2018
List Balen Mar 18Liste Balen Mar 18Lijst Balen Mar 18
Kelcht.. Trial 18Kelcht.. Trial 18Kelcht.. Trial 18
List Kelchter.. 18Lijst Kelchter.. 18Liste Kelchter.. 18
Org KelchterhoefOrg KelchterhoefOrg Kelchterhoef
St Patrick 2018St Patrick 2018St Patrick 2018
List BBCC Classic 2018Liste BBCC Classic 2018Lijst BBCC Classic 2018
St Ferd Trial 2018St Ferd Trial 2018Conc. St Ferd 2018
List St Ferd 18Lijst St Ferd 18Liste St Ferd 18
Airport Trial 2018Airport Trial 2018Conc. Airport 2018
Lijst BK Pinkst. trial Liste CB Pinkst. List BC Pinkst.
BK Pinkster. 18CB Pentecôte 18BC Pentecost 18
Kelchterhoef 2018Kelchterhoef 2018Kelchterhoef 2018
Essene 2018Essene 2018Essene 2018
List Essene 18Liste Essene 18Lijst Essene 18
BBCC Classic 2018 (EC18)BBCC Classic 2018 (EC18)BBCC Classic 2018 (EC18)
Qualif EC2018 06-18Kwalif EK2018 06-18Qualif CE2018 06-18
List EC2018 06-18Liste CE2018 06-18Lijst EK2018 06-18
King Trial 18Conc King 18King Trial 18
List King 18Liste King 18Lijst King 18
Essene KC 18Essene KC 18Essene KC 18

    Starting list Qualification EC18 during Meerhout trial 23-24 June (NEW VERSION)

    please find the starting list in a new version (16 June 2018)

    Meerhout trial

    MEERHOUTTRIAL23-24 June 2018http://www.sheepdogs.be/FSBsite/Logo%20en%20knoppen/LogoFSB.jpg
    Last qualification trial CSC 2018
    Haverdonkseweg 46 te Meerhout.i.s.m.
    Briefing 8.30u . Start wedstrijd 9uFSB
    gsm:+32(0)497 43 57 09
    SaturdaySunday
    1Guy Van CutsemSpot9u36
    2Robert MeyersMac1224
    3Antoine CoolsUsk2412
    4Paul ReyndersMosh3617u
    5Marc Van Der MeerenKila4848
    6Guy Van CutsemKep10u36
    7Ann VerhulstQuinn1224
    8Hilde De WaerhertGaz / Roy2412
    9Marcel PeetersGhlen3616u
    10Eliane VerbovenEllis4848
    11Johan BlockxMirk11u36
    12Chris CaertsMac1224
    13Jef VanlaerPam2412
    14Marcel PeetersSweep3615u
    15Eliane VerbovenMona4848
    16Johan BlockxMeg12u36
    17Chris CaertsPero1224
    18Paul WellemansOlly2412
    19Marcel PeetersLyn3614u
    20Paul Van HoofZeb4848
    21Marc BoudtSkipper13u36
    22Jacqueline GalandJazz1224
    23Paul WellemansLenz2412
    24Ines BroesMoss3613u
    25Rudi ColinDenwyn Spyke4848
    26Francis KrauthObiwan14u36
    27Marc BoudtRob1224
    28Jacqueline GalandNeal2412
    29Ronald De BeukelaerMel3612u
    30Rudi ColinJim4848
    31Stephan LammFly15u36
    32Nicolas AnnaloroPearl1224
    33Johny Dugardijnjack2412
    34Marc BoudtArrow3611u
    35Eugeen KennesJed4848
    36Stephan LammMeg16u36
    37Nicolas AnnaloroJudy1224
    38Cordula Happe- NeubertIce2412
    39Ria VrolijkSamniet10u
    40Alain CoolsJerry4848
    41Stephan LammKate17u36
    42Roger FranssenZohra1224
    43Cordula Happe- NeubertGem2412
    44Ria VrolijkJockniet9u



    Qualification trial for Continental 2018 (23-24 Jun)

    Chris Caerts and his team will organize together with the FSB on 23-24 June 2018 the fourth and last qualification weekend for the European Continental championship in the Czech republic.

    Location: The trial of 23-24 juni will take place in Haverdonkseweg 46 , Meerhout.

    Briefing 830h . Start competition 9h

    The trial will be run with "Kempische heideschapen" on a quite challenging field.

    Jury are Ross and Arran Games from Wales . The participants will have this year again the opportunity to win beautifull prices.

    The trial will be exciting until the latest run that can decide who the last member of the team will be. We wish everybody a lot of success.

    Registration via site Registration.

    Priority will be given during the first week to the FSB members that are belgian residents.

    Results essene trial available

    The results of the KC 2018 part 1 final from the Essene trial are made available.

    Results Essene 9-10 June

    Results KC final with 8 competition days

    KC Final (8 competition days)

    Starting List Essene trial (Final Kingscup)

    Starting list Class 1

    Starting list Class 2

    Starting list Essenetrial 2018 CLASS 1
    Sat 9 & Sun 10 June
    Jury: Eliane Verboven course director: Pascal Avoux: 0478/599423
    Briefing: Sat 09:15 Sun 09:15
    HandlerDogSaturdaySunday
    Gino Van EeckhoudtLynn9:30:0012:04:00
    Tineke EeckhoutJim9:37:0011:57:00
    Andre De LombaertBel9:44:0011:50:00
    De Braekeleer GuidoMatz9:51:00
    Els LyphoutLB Leffe9:58:0011:43:00
    Katrien Van Den BergeTess10:05:0011:36:00
    Bart BuylePedro10:12:0011:29:00
    Greet NeirinckxFlick10:19:0011:22:00
    Els LyphoutGlen10:26:0011:15:00
    Gino Van EeckhoudtNess10:33:0011:08:00
    Lus VercruysseMo10:40:00
    André RamaekersGizmo10:47:0011:01:00
    Kristel Van SchaverbekeTorr10:54:00
    Els LyphoutRoca Marie11:01:0010:54:00
    Brigitte DoyeLily11:08:0010:47:00
    Lus VercruysseCap11:15:00
    Joris BroesKate11:22:0010:40:00
    Harry JanssensZora11:29:0010:33:00
    Philippe DumoulinJet11:36:0010:26:00
    Muriel VansimaeysLou11:43:0010:19:00
    Raf DewinterMaeglin Luke11:50:0010:12:00
    Jessica WiemansLad 10:05:00
    Ignace De CockJill 9:58:00
    Sofie StrauvenJake 9:51:00
    Eddy KestemontNell11:57:009:44:00
    Philippe DumoulinTodd12:04:009:37:00
    Jacqueline Van DamEimear12:11:009:30:00
    Frank LotensKeda12:18:00


    Starting list Essenetrial 2018 Sat 9 & Sun 10 June CLASS 2
    Jury: Eliane Verboven course director: Pascal Avoux: 0478/599423
    briefing
    Briefing: Saturday 13:05:00 Sunday 12:50:00
    HandlerDogSaturdaySunday
    Arjan VenemaLink13:18:0017:25:00
    Katharine WheelerBob13:27:0017:16:00
    Nele Van MeulenbekeJack13:36:0017:07:00
    Pascal AvouxSpot13:45:0016:58:00
    Kristel DesmetZiko13:54:0016:49:00
    Gino Van EeckhoudtBlue14:03:0016:40:00
    Nathalie De SpaDot14:12:0016:31:00
    Guy Van CutsemSem14:21:0016:22:00
    Bea AppeltansLynn14:30:0016:13:00
    Gerard KokkedeeLiv14:39:0016:04:00
    Nathalie De SpaBig Ben14:48:0015:55:00
    Hans KievitMist14:57:0015:46:00
    Frank GommersLotje15:06:0015:37:00
    Guy Van CutsemSpot15:15:0015:28:00
    Alain CoolsJerry15:24:0015:19:00
    Freddy StaelensJake15:33:0015:10:00
    Gerard KokkedeeCap15:42:0015:01:00
    Jacqueline GalandCap15:51:0014:52:00
    Rudi CollinJim16:00:0014:43:00
    Steven JanssensNseb16:09:0014:34:00
    Freddy StaelensJim16:18:0014:25:00
    Carina Van MeerbeekKite16:27:0014:16:00
    Sander WiemansNewton Bob 14:07:00
    Jan CroimansMaggie 13:58:00
    Chris De WildeNina16:36:00
    Johny Dugardijnmoss16:45:0013:49:00
    Rudi CollinDenwyn Spyke16:54:0013:40:00
    Sandra NowakMadoc17:03:0013:31:00
    Francis KrautObi17:12:0013:22:00
    Marc Van Der MeerenMaefi17:21:0013:13:00
    Ben De KerfZiva17:30:0013:04:00
    Duration Run 00:09:00

    Results of the Belgian Championship during the Pinkster trial are available

    You will find the results here

    Clinic Vielsalm (03-04 Nov)

    Salm Sheepdogs and Rosa Canina will organize a clinic with Laura Hinnekins later this year.

    When: 03-04/11 (possibility to add 02/11 if needed)
    Where: Vielsalm (Big field)
    Fee: 90€ (inclusive a small lunch at noon)

    Contact and registration: salm.sheepdogs@gmail.com

    News from Continental in the Czech Republic (by Joan Verlinden)

    Dear handlers,

    The website of the CCSC 2018 is online and the last days extremely active.

    The link http://www.continental2018.cz/ is only in the Czech language but will be very soon complemented with an English version. You can in the menatime use google translate to help you out.

    https://translate.google.com followed by the input of http://www.continental2018.cz/ .

    Take care: there is a mistake on the first page: the trial will take place from Thursday 23 until Sunday 26 August


    .

    CHANGES:

    We came across some changes in the regulations for the Continental trial.
    There will be three days of qualification this year.
    The six best results of each day will participate to the finale on Sunday. There will be 18 finalists instead of 16.

    The method used to define the starting order will also be adapted this year. Idea is to have a startlist that is less predictable and biased. The detailled description will be described in a document that will soon be published on the website of the CCSC.

    The organizing country will however open as first participant each trial day.


    It appears that room was found to organise a young handlers competition in 2018. The age to be entitled to participate is not yet published but should be announced very soon.

    .... to be continued

    Results of the St Ferdinands trial 2018

    You will find the results of the trial here

    Results

    King Trial 2018 (25-26 August 2018)

    our sponsor

    A beautiful trial that will take place in the rural locality of Nederhasselt on 25 and 26 August 2018.

    Organisation: Eeckhout Tineke (king’s petfood), Arjan Venema, Kevin Willems, Nele Van Meulebeke, Gino Van Eeckhoudt

    Location: put "Keienberg 67, Nederhasselt" in the GPS. Parking and camping will be located on the opposite side. You can reach the trial field by foot 200 meter further in the "Wijwaterstraatje". The field is owned by the Van Der Schueren family. It is a nice place to be and you can eventually go for a walk.

    This trial is part of the King’s cup and is intended to replace the cancelled STC trial.

    Camping is possible but there is no electricity available.

    Catering is foreseen.

    Course director: Eeckhout Tineke.

    Jury: to be defined.

    Sheeps: to be defined.

    There is a challenging outrun for Class 2 (and eventually Class 3 even more). There is an undulation at the end of the field what makes that the handler can still see the sheeps but the dog only partially. The dog will be blind in the case of Class 3.

    Priority will be given to Cl1 and Cl2. Class 3 will complete the registration list according availability. Registration will be opened on Monday 21 May.

    Registration through the FSB site.

    Registration

    Payment in advance on account number BE85 7360 4516 7106 (Tineke Eeckhout) (BIC is KREDBEBB). No start if not paid. Closing of the registration: 12 August.

    The trial field and the parking field are normally used to grass. It is MANDATORY to clean up dog's excrements. Exclusion of the tiral in case of failing in doing so. Bags will be made available and pannels will remind the public to respect this rule.

    Registration fee / runMember FSBNot member FSB
    Class 1€ 10,00€ 12,50
    Class 2€ 12,50€ 15,00
    Class 3€ 15,00€ 20,00

    Field:

    Starting lists Pinkster trial 19-21 May (modified)


    DOWNLOADS:

    Class1_Duffel

    Class2_Duffel

    Class3_Duffel

    Starting list Class 1

    6 th pinkstertrial Duffel

    address: spoorweglaan Duffel (same field as in 2017)

    Jury:Kevin Willems course director: Ines Broes (0494109178)

    Starting list Class 1 : Sunday 20 may briefing +/-15.15 hr (modified on 13 May 21.45 Hr)

    <

    Handler Dog Sunday Monday OC
    1.Christine Reiner sophie 15.24
    2.Ria van der Vall gringo 15.30
    3.Jacqueline van Dam eimear 15.36
    4.Beatrix Bauman milton 15.42
    5. Ria van der Vall ls fleet 15.48
    6.Filip Vandamme nel 15.54 9.12
    7.Muriel Vansimaeys lou 16.00 9.06
    8.Anja Vermeire roy 16.06 9.00
    9.Els Lyphout LB leffe 16.12 8.54
    10.Gino Van Eeckhoudt lynn 16.18 8.48
    11.Hugo Sas spot 16.24 8.42
    12.Katrien Van den Berge tess 16.30 8.36
    13.Andre Ramaekers gismo 16.36 8.30
    14.Els Lyphout glen 16.42 8.24
    15.Tinneke eeckhout jim 16.48 8.18
    16.Bart Buyle pedro 16.54 8.12
    17.Gerda Luypaers joe 17.00 8.06
    18.Joris Broes kate 17.06 8.00

    Starting list Class 2

    6 th pinkstertrial Duffel spoorweglaan duffel (same field as in 2017)

    Jury:Kevin Willems course director: Ines Broes 0494109178

    Starting list Class 2 :Saturday 19 may briefing 6.45 hr discovery of the field before the briefing

    Handler Dog Saturday Monday OC
    1.Arjan Vennema Link 7.00 12.36
    2.Kristel Desmet Ziko 7.06 12.30
    3.Katharine Wheeler Bob 7.12 12.24
    4.Gino Van Eeckhoudt Blue 7.18 12.18
    5.Nathalie de Spa Dot 7.24 12.12
    6.Kim Oele Treye 7.30
    7.Els Wippo Socks 7.36 12.06
    8.Luc Raedemaeckers Sky 7.42 12.00
    9.Nathalie de Spa Bib Ben 7.48 11.54
    10.Nina Kole Jinu 7.54 11.48
    11.Peter Kole Kinloch Leith 8.00 11.42
    12.Steve Janssens Nseb 8.06 11.36
    13.Raf Dewinter Coal 8.12 11.30
    14.Johny Dugardijn Moss 8.18 11.24
    15.Nina Kole Tero 8.24 11.18
    16.Jacqueline Galand Cap 8.36 11.12
    17.Leo Vangeel Boy 8.42 11.06
    18.Filip Vandamme Gael 8.48 11.00
    19.Christian Sevenants Moss 8.54 10.54
    20.Jef Luyckx Tess 9.00 10.48
    21.Marc Van Der Meeren Maefi 9.06 10.42
    22.Guy Van Cutsem Sem 9.12 10.36
    23.Mathijs Cuijpers Clay 9.18
    24.Rudi Collin Denwyn Spyke 9.24 10.30
    25.Freddy Staelens Jim 9.3 10.24
    26.Johan Hugelier Lass 9.36 10.18
    27.Guy Van Cutsem Spot 9.42 10.12
    28.Rudi Collin Jim 9.48 10.06
    29.Freddy Staelens Jake 9.54 10.00

    Starting list Class 3

    6 th pinkstertrial Duffel

    Address: Spoorweglaan Duffel (same field as in 2017)

    Jury: David Maree, course director: Ines Broes (0494109178)

    Starting list Class 3: Saturday 19 may briefing +:- 10.15 hr

    Handler Dog Saturday Sunday OC
    1.Beatrix Bauman wassili 10.30 14.24
    2.Hugelier Johan kate 10.42 14.12
    3.Guy Van Cutsem kep 10.54 14.00
    4.Blockx Johan mirk 11.06 13.48
    5.Marc Van Der Meeren kila 11.18 13.36
    6.Ann Verhulst quinn 11.30 13.24
    7. Beatrix Bauman puce 11.42 13.12
    8.Antoine Cools usk 11.54 13.00
    9.Blockx Johan meg 12.06 12.48
    10.Eugeen Kennes jed 12.18 12.36
    11.Francis Krauth obiwan 12.30 12.24
    12.Jacqueline Galand jazz 12.42 12.12
    13.Hilde De Waerhert roy 12.54 12.00
    14.Peeters Marcel ghlen 13.06 11.48
    15.Eliane Verboven ellis 13.18 11.36
    16.Paul Wellemans lenz 13.30 11.24
    17. Jacqueline Galand neal 13.42 11.12
    18.Ronald De Beukelaer mel 13.54 11.00
    19.Peeters Marcel sweep 14.06 10.48
    20. Eliane Verboven mona 14.18 10.36
    21. Paul Wellemans olly 14.30 10.24
    22.Christine Reiner zelma 14.42 10.12
    23.Roger Franssen zohra 14.54 10.00
    24.Peeters Marcel lyn 15.06 09.48
    25.Jef Vanlaer pam 15.18 09.36
    26.Paul Van Hoof zeb 15.30 09.24
    27.robert meyers mac 15.42 09.12
    28.Anne Haag juno 15.54 09.00
    29.Ria Vrolijk jock 16.06 08.48
    30.Meik Wessendorf nice 16.18 08.36
    31.Anke Ketzberg dillan 16.30 08.24
    32.Wendy Bronsdijk ross 16.42 08.12
    33.Denis Krauth pippa 16.54 08.00
    34.Ria Vrolijk sam 17.06 07.48
    35. Meik Wessendorf elsa 17.18 07.36
    36. Anke Ketzberg jess 17.30 07.24
    37. Wendy Bronsdijk ziva 17.42 07.12
    38.Carlette van Schaick bill 17.54
    39.Ines Broes moss 18.06 07.00
    40.Erika Van der Ham moss 18.18
    41.Carlette van Schaick sharlie 18.30

    Show more posts